platforma ewolucji świadomości
platforma ewolucji świadomości

Świadomi świadomości

samopoznanie

Przyszedł moment na pochylenie się nad najważniejszym zagadnieniem dotyczącym rozwoju ludzkiego w sensie ogólnym, czyli na pojęciu świadomości. Termin ten jest grubo nadużywany i mówiąc szczerze, nierozumiany bądź też, nieinterpretowany prawidłowo przez większość ludzi. Przyjrzyjmy się zatem kwestii świadomości.

 

O świadomości słów kilka

„Największą przeszkodą na drodze do wyższej świadomości jest iluzja, że już jesteśmy w pełni świadomi”. 

Colin P. Sisson

Słowo świadomość może być postrzegane na dwa sposoby, jako awareness (ang.), czyli uważność oraz consciousness (ang.) – świadomość, ale rozumiana jako samowiedza, przytomność umysłu. W języku polskim posługujemy się jednym terminem obejmującym te dwie definicje i być może stąd tyle nieporozumień wokół tego terminu. Dysonans poznawczy związany ze słowem świadomość bazuje również na fenomenie określania świadomości jako „myślenia”, czy też łączenia jej natury z umysłem, a nawet na poziomie fizycznym, z mózgiem. Wielokrotnie spotkałam się w różnych publikacjach z wyjaśnieniem, iż naukowcy zajmujący się biochemią mózgu i jego neurologią, przypisują tworzenie świadomości mózgowi. Zbadali oni nawet w jakim konkretnym miejscu mózgu owa świadomość ma się rodzić. Jeżeli skupimy się na takim jej rozumieniu, można uznać, że teoria ta jest prawdziwa. Jeżeli jednak chcemy podejść do tematu ze znacznie szerszej perspektywy, obejmującej to, co niewidoczne, należy przestać wiązać świadomość z mózgiem i jego funkcjami.

 

Na początku była Świadomość

Świadomość jest wszystkim. Człowiek jest jedynie jej przejawem w ziemskim wymiarze. Na początku była Świadomość. Człowiek pojawił się wiele milionów a nawet miliardów lat później, a może nawet trylionów lat później. Jako, że nikt nie wie ile trwa Wszechświat i kiedy dokładnie powstał, nie można określić nawet przybliżonego „wieku” świadomości. A zatem, na początku było Świadomość i z tej Świadomości – słowo. Podobnie, jak opisuje to Biblia, której Stary Testament rozpoczyna się wersem „Na początku było słowo”, oczywiście jest to metafora. Jednak w tym przypadku, jest ona bardzo trafiona. „Ja jestem” to pierwsza świadoma „myśl” Wszechświata.  Świadomość pragnęła dowiedzieć się kim jest, jakie są jej możliwości i dokąd sięga, dlatego rozszerzyła się do granic, a następnie energia w postaci fal wróciła do samego jej środka. Te fale nazywamy wibracjami. Fale te powracając do jądra Świadomości utworzyły ogromne pole energii w postaci pola negatywnego i pozytywnego. I tak powstał pierwszy i drugi wymiar. A zatem energia, jako żywa materia wypełnia i tworzy wszystko – cały Wszechświat, jego fizyczna i niefizyczna forma stworzona została ze Świadomości, która pragnęła dowiedzieć się kim jest i jakie są jej możliwości.

 

Świadomość jest wszystkim i jest wszędzie

Świadomość jest wszystkim. Wszystko posiada świadomość – rośliny, zwierzęta, ludzie, mieszkańcy innych galaktyk, istoty zamieszkujące Wszechświat itd. My, mieszkańcy Ziemi, Świetlistej Planety, jesteśmy przejawem nie tylko boskiej świadomości Wszechświata. Jesteśmy również materialną formą świadomości naszej planety – Matki Ziemi, która również pragnęła wiedzieć kim jest i jakie są jej możliwości. Przede wszystkim jesteśmy fizyczną, twardą, materialną formą, przejawem naszej indywidualnej świadomości, czyli Duszy.

„Wszystko, co istnieje, wibruje. Substancje, na przykład kreda czy ser, różnią się od siebie, ponieważ każda z nich wibruje inną częstotliwością, tworząc inną strukturę molekularną. Częstotliwość wibracji materii jest niższa niż innych znanych poziomów bytu, dlatego materia ma ograniczoną świadomość. Skała ma swoją odrębną inteligencję, która kontroluje częstotliwość i ruchy swoich atomów i molekuł, utrzymując stałą strukturę skały.

Różnica pomiędzy materią a siłą życiową polega na skoku w świadomości. Siła życiowa jest inteligencją, która tworzy komórki zdolne do podziału i rozmnażania. Roślina składa się z materii i siły życiowej. Środowisko roślin ogranicza się do gleby, wody, powietrza i światła słonecznego. Ich ruch w kierunku pożywienia jest ograniczony.

Kolejny skok w wyższej świadomości następuje pomiędzy życiem a świadomością. Świadomość to zdolność zdawania sobie sprawy ze swojego środowiska. Zwierzęta składają się z materii, ale mają też siłę życiową i świadomość. Zwierzę ma rozwinięty centralny system nerwowy dlatego może odczuwać głębsze myśli i emocje. Może odróżnić przyjaciela od wroga, znaleźć pożywienie, poruszać się i podejmować decyzje. Wiemy, że zwierzę ma świadomość, ponieważ możemy zauważyć jej utratę podczas snu. Na tym poziomie świadomość ograniczona jest do instynktów, które są ewolucyjnie zakodowanymi programami, mającymi na celu ochronę i zapewnienie przetrwania gatunku.

Nie ulega wątpliwości, że pomiędzy trzecim a czwartym poziomem również następuje skok świadomości. Samoświadomość to zdolność do bycia świadomym własnej świadomości; zdolność nie tylko obserwowania siebie, ale umiejętność obserwowania siebie obserwującego siebie. Bycie świadomym oznacza uświadomienie sobie środowiska i równocześnie bycie w nim. Tu leży klucz do tworzenia własnej rzeczywistości, ponieważ samoświadomość ma również moc tworzenia własnego środowiska”.

 

Jesteś świadomy, a więc możesz tworzyć

Człowiek ma wpływ na to, jak wygląda środowisko, w którym żyje. Oczywiście ten wpływ jest ograniczony. Ludzie, jako jedyni mieszkańcy naszej galaktyki otrzymali dar wolnej woli. Jednakże dar ten jest ograniczony do pewnego stopnia. Mówi się, że człowiek a wolną wolę w około 33%, jednak korzysta z zaledwie kilku, dopóki nie uświadomi sobie swojej własnej mocy sprawczej. Podobnie jak mówi się, że nie wykorzystujemy całego potencjału naszego mózgu, podobnie nie wykorzystujemy w pełni wolnej woli. Do tego, aby w pełni wykorzystać jej potencjał należy uświadomić sobie, że do pewnego stopnia mamy wpływ na czynniki zewnętrzne, takie jak np.: dom, w którym mieszkamy, ale największy wpływ mamy na to, czy korzystamy ze swojej świadomości, czy nie. Czy podejmujemy działania w kierunku ewolucji tej świadomości/ duszy, czy nie.

Niezależnie od tego, który punkt widzenia przyjmiemy należy pamiętać, że jesteśmy przejawem Świadomości/ Boga/ Wszechświata/ Energii a zatem jesteśmy jej częścią. Jesteśmy „wysłannikami” Świadomości, która chciała dowiedzieć się kim jest i jakie są jej możliwości poprzez formy fizyczne i niefizyczne. Jesteśmy połączeni z Nią, jesteśmy połączeni ze sobą nawzajem, jesteśmy połączeni z naszą planetą, która nie bez powodu nazywa się Matką i jesteśmy połączeni z całym Wszechświatem.

W swojej istocie Świadomość dąży do ewolucji i zawiera w sobie boski porządek, tzw. geometrię Wszechświata. Wszystko ma swój cel, nic nie jest przypadkowe. Człowiek, jako jeden z przejawów boskiej świadomości również dąży do ewolucji i samopoznania, jego życiem kieruje boska geometria Wszechświata i ma ono określony cel i kierunek rozwoju. Zobacz również Duchowe Przebudzenie.

 

Przebudzeni do świadomego życia

„Co to jest wyższa świadomość? Wszystko jest wyższą świadomością; wszechświat, energia, materia. Na poziomie ludzkim doświadczenie wyższej świadomości zależy od stopnia bycia świadomym oraz przytomnym. Świadomość to zdawanie sobie sprawy, w coraz większym stopniu, z wyższej świadomości. Wyższa świadomość to proces, a samoświadomość to zdolność obserwowania tego procesu.

W samoświadomości kryje się czynna moc tworzenia. Samoświadomość daje ludziom niewiarygodne, boskie wręcz zdolności. Daje moc nieograniczoną, z której większość ludzi nie zdaje sobie sprawy. Podczas gdy zwierzęta kierują się instynktem, ludzie mogą polegać na kreatywności, intuicji i samoobserwacji. Te trzy zdolności umożliwiają samoświadomym osobom świadome połączenie się ze swoim Źródłem, swoim Prawdziwym Ja, które niektórzy nazywają Bogiem. Samoświadomość to całkowite przejście w prawdziwą dorosłość”. 

Bycie świadomym człowiekiem w odniesieniu do powyższych treści równoznaczne jest więc z przebudzeniem. Przebudzenie, uważność, przytomność, poszerzona percepcja pozwalają na kreatywne i intencjonalne działanie. Zarówno w zgodzie ze sobą, ze środowiskiem, w którym żyjemy, a także w zgodzie z uniwersalnymi zasadami wszechświata.

 

*Cytowane fragmenty pochodzą z książki Colina P. Sissona, Podróż w głąb siebie.

**Przedstawione w tym wpisie teorie są jednymi z wielu teorii dotyczących świadomości czy początków Wszechświata. Jeżeli rezonują one z Tobą i chciałbyś zgłębić ten temat, odsyłam Cię do serii dokumentalnej pt.: Initiation. A journey to the Origin of the Universe na platformie streamingowej Gaia.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.