platforma ewolucji świadomości
platforma ewolucji świadomości

Jak mnożyć, dzieląc?

share love

Czy słyszałeś powiedzenie o tym, że miłość to jedyna rzecz, którą, mnożysz, dzieląc? Jak często odczuwasz przemożną radość, satysfakcję, szczęście, kiedy obdarowujesz kogoś, a ta osoba, jest oczarowana i wdzięczna? Dajesz zupełnie bezinteresownie coś, co nie wymaga żadnego wysiłku z twojej strony, po prostu wypływa z głębi twojego serca, a efektem tego bezinteresownego, pięknego aktu jest nieprawdopodobna wdzięczność, szczęście, oddanie i lojalność.

 

Dawanie rodzi otrzymywanie, a otrzymywanie – dawanie.

To, co unosi się do góry, musi opaść; co wychodzi – powrócić.

Deepak Chopra

 

Prawo dawania

Im więcej będziesz dawał, tym więcej otrzymasz, ponieważ zachowasz krążenie kosmicznej obfitości w swoim życiu. W istocie wszystko, co ma w nim jakąkolwiek wartość, ulega pomnożeniu tylko wtedy, kiedy jest dawane. To, co się pomnaża dzięki dawaniu, nie jest warte ani dawania, ani otrzymywania. Jeżeli dając czujesz, że coś tracisz, to wówczas dar nie jest naprawdę dany i nie ulegnie zwielokrotnieniu. (…) Najważniejsza w dawaniu i otrzymywaniu jest twoja intencja. (…) Zwrot jest zawsze wprost proporcjonalny do daru, jeżeli ten jest bezwarunkowy i płynie z serca. Dlatego właśnie akt dawania musi być radosny – powinieneś obdarzać, ciesząc się z samego dawania. Wówczas skryta w nim energia zwiększa się wielokrotnie.

Stosowanie prawa dawania jest w rzeczywistości bardzo proste: jeśli pragniesz radości, dawaj radość; chcesz miłości, naucz się dawać miłość; jeśli pragniesz uwagi i uznania, naucz się obdarzać uwagą i doceniać; jeśli marzysz o dostatku, pomagaj wzbogacić się innym ludziom. W istocie najłatwiejszą metodą uzyskania tego, czego pragniesz, jest pomaganie innym w zaspokajaniu ich pragnień – Siedem duchowych praw sukcesu.

Dzieje się to wtedy, kiedy bierzesz psa ze schroniska, albo przygarniasz go z ulicy, ratując przed strasznym losem; albo gdy oddajesz swoją krew, czy szpik kostny po to, aby uratować życie komuś innemu. Dzieje się  tak również wtedy, kiedy robisz małe, mogłoby się wydawać, zupełnie nieznaczące rzeczy, wykonujesz drobne gesty, obdarowujesz kogoś uśmiechem, dobrym słowem, wysłuchasz w potrzebie, przytulisz i pocałujesz osobę, która w tym momencie właśnie tego potrzebuje.

Czy nie to właśnie robimy w sposób zupełnie naturalny i bezwysiłkowy? Matka stara się zaspokoić wszelkie potrzeby swoich dzieci, kochając je bezwarunkowo i dając im wszystko, co ma. Nie liczy na żaden zwrot. Nasza kultura i religia uczą nas tego. Nie da się przecenić daru wolności, który otrzymaliśmy, dzięki naszym dzielnym i heroicznym przodkom. Żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce dzięki nim, dzięki przelanej przez nich krwi, tego dla nas pragnęli, niczego więcej. To otrzymaliśmy w bezinteresownym darze i tę hojność należy celebrować.

 

Kultura Słowian

Ilu z nas wtłoczono do głowy utarty frazes – Gość w dom, Bóg w dom? Jakże piękne przesłanie się za tym kryje! Nasza kultura nauczyła nas gościnności i bezinteresowności, opiekuńczości i uwagi względem drugiego człowieka, przekraczającego próg naszego domu. Zostawiamy talerz dla nieznajomego przy wigilijnym stole. Zostaliśmy nauczeni, aby nie przychodzić w odwiedziny z pustymi rękami, posprzątać przed wizytą gości, ugotować coś pysznego… Wystawiamy zawartość całej lodówki na stół, aby nasz przychodzień poczuł się jak w domu, zaopiekowany i zatroszczony. Często tego doświadczamy.

Wszystko, co miałam, jest na tym stole. Częstujcie się, bierzcie, jedźcie, pijcie! – a nasze serca się wtedy radują i rosną. 

Zostaliśmy nauczeni pięknego gestu dzielenia się i ofiarowywania tego, co mamy najlepsze drugiemu człowiekowi, chociaż możemy nie być tego świadomi i uważać to za truizm. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy angażuje co roku miliony Polaków, którzy wychodzą na ulice i aktywnie uczestniczą w tym społecznym fenomenie. Jesteśmy narodem, który posiada wyjątkową zdolność jednoczenia się, angażowania w ruchy społeczne, stawania w jednym szeregu i nie należy o tym zapominać! Jest to możliwe, pomimo narzekań ze strony pojedynczych ludzi lub ogólnie panującej przez wiele lat atmosfery małości i odwracania oczu od nas, jako społeczeństwa, a spoglądania w stronę innych państw, czy grubo przecenianego amerykańskiego snu. 

Jako grupa etniczna mamy pewne unikalne, niedoceniane, słowiańskie cechy. Jesteśmy dobrzy, życzliwi, pokorni, pracowici i współczujący, chociaż mamy nieznośną tendencję do spoglądania na trawnik sąsiada. Coraz lepiej radzimy sobie z zażegnywaniem konfliktów i sporów, a stare stereotypy i pokłosie wielu lat opresji, odchodzą powoli do lamusa. 

Nowe pokolenia Polaków, młode pokolenia Polaków, są wolne od obciążeń przeszłości i mogą wyrastać w harmonijnym i z roku na rok, coraz lepiej prosperującym społeczeństwie. W moim odczuciu, jedyne, czego nam wciąż brakuje, to niezrażonej chęci nieustannej praktyki pewnych modeli zachowań i próby odkurzenia dżentelmeńskiego etosu salonowej etykiety i dobrych obyczajów.  

 

Jesteś z natury bogaty

„Najlepszą metodą wprowadzenia prawa dawania w życie, […], jest postanowienie sobie, że zawsze kiedy kogoś spotkasz, coś mu dasz. Nie musi to być rzecz materialna; może to być kwiat, pochwała albo modlitwa. W istocie najpotężniejsze formy dawania są niematerialne. Troskliwość, uwaga, przyjaźń, uznanie czy miłość to jedne z najcenniejszych darów i nic one nie kosztują. Spotykając kogoś możesz go po cichu pobłogosławić, życzyć mu szczęścia, radości i uśmiechu. Takie dawanie ma potężną moc.

Postanów dawać każdemu, z kim masz się spotkać, wszędzie, dokąd się udajesz. Dopóki będziesz dawał, będziesz też otrzymywał. (…) Naszej prawdziwej istocie właściwe jest niezmierzone bogactwo; jesteśmy bogaci z natury, ponieważ przyroda wspiera każdą naszą potrzebę i pragnienie. Niczego nam nie brak, albowiem tak naprawdę nasza natura to czyste i nieskończone możliwości. 

Dlatego musisz wiedzieć, że jesteś z natury bogaty, bez względu na to, jak wiele masz pieniędzy, ponieważ źródłem wszelkiego bogactwa jest pole czystych możliwości – to świadomość, która wie, jak zaspokoić każdą potrzebę, łącznie z radością, miłością, śmiechem, spokojem, harmonią i wiedzą. Jeśli najpierw tego właśnie szukasz – nie tylko dla siebie, ale i dla innych – wszystko pozostałe zjawi się spontanicznie” – Siedem duchowych praw sukcesu, Deepak Chopra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.