platforma ewolucji świadomości
platforma ewolucji świadomości

Chwila obecna jest właściwa

akceptacja

Szczęście ma tak wiele wspólnego z akceptacją, jak kwitnące wiosną kwiaty i zapylające je pszczoły. Żeby zrozumieć te nierozerwalnie splecione ze sobą zależności należy przyjąć przekonanie o tym, że chwila obecna jest dokładnie taka, jaka powinna być i uznać je za prawdziwe. „Akceptujesz rzeczy takimi, jakie są, a nie jakimi chciałbyś je w tej chwili widzieć. Możesz pragnąć, aby rzeczy w przyszłości były inne, ale w tej chwili musisz przyjąć je takimi, jakie są. (…)”, Siedem duchowych praw sukcesu, Deepak Chopra.

Akceptacja kluczem do zmiany

Dopiero wtedy, możesz świadomie pracować nad zmianami, kiedy akceptujesz bieżący stan rzeczy. Spychanie czegoś na tył świadomości i udawanie, że tego tam nie ma, niczego nie rozwiązuje. Aby w pełni móc akceptować rzeczy, sytuacje i ludzi takimi, jacy są, należy zrozumieć, że wszystko dzieje się dla nas, nie przeciwko nam. 

„Akceptując daną okoliczność, wydarzenie, trudność, okazujesz się zdolny do twórczego zareagowania na sytuację, taką jaka obecnie jest. Na tym właśnie polega odpowiedzialność. Wszystkie problemy zawierają w sobie nasiona sposobności. Świadomość tego pozwala ci przekształcić trudny moment tak, by wynikło z niego coś dobrego. Kiedy przyjmiesz taką odpowiedzialność, każda z pozoru ciężka sytuacja stanie się sposobnością do stworzenia czegoś nowego i pięknego, a każdy tak zwany dręczyciel albo tyran będzie dla ciebie nauczycielem. Rzeczywistość jest interpretacją. I jeśli postanowisz przyjąć taką interpretację, znajdziesz wokół siebie wielu nauczycieli i wiele nowych sposobności do wykorzystania”. 

 

Praktyka czyni mistrza

Każda nowa umiejętność wymaga praktyki. Praktykowanie codziennej akceptacji pomoże Ci ujrzeć świat w zupełnie nowej perspektywie. Jest wielką sztuką w trudnej sytuacji nie ulec starym wzorcom zachowań czy myślenia i nie postąpić w wyuczony, mechaniczny sposób. Jeśli jednak pragniemy systematycznie wprowadzać do swojego życia zmiany, musimy zacząć od siebie i własnych ograniczeń. Najpierw należy wykonać pracę, którą należy wykonać, a następnie można przejść dalej. Wybierając, aby codziennie akceptować ludzi, okoliczności, sytuacje i wydarzenia takimi, jakie są, podejmujesz jeden z najważniejszych kroków do zrzucenia zasłon, przesłaniających rzeczywisty oraz świata. 

 

Nic nie mogłoby być inne, niż jest

Pamiętaj, że „wszystkie związki, w jakich się w tym momencie znajdujesz, przyciągając je do siebie w życiu, są dokładnie takie, jakie właśnie teraz są ci potrzebne. Wszystkie wydarzenia mają ukryte znaczenie i to ukryte znaczenie służy twojej ewolucji”. 

Ewolucji tej nie przyspiesza niestety uparte tkwienie w pułapce percepcji twojego umysłu. Kiedy złościsz się na to, dlaczego ciągle przytrafiają Ci się takie sytuacje, odmawiasz dostrzeżenia ich kluczowego dla twojego rozwoju znaczenia. Kiedy dana lekcja zostaje odrobiona, ludzie, którzy dotąd wydawali się być przeszkodami na twojej drodze, w sposób naturalny, odchodzą z twojego życia. Siłując się ze sobą,  stwarzasz w ciele opór, który blokuje energię przed swobodnym przepływem. 

„Ilekroć tak się dzieje, uznaj, że jeśli będziesz obstawał przy swoim, opór tylko się zwiększy. Nie chcesz chyba stać sztywno jak wysoki dąb, który rozpęka się i pada powalony burzą. Przeciwnie, powinieneś zachowywać giętkość trzciny, która pochyl się na wietrze i pozostaje żywa. (…) Postanów mocno, że pójdziesz drogą niezmagania się. Na tej ścieżce inteligencja przyrody rozwija się spontanicznie, bez starć i wysiłku. Kiedy doskonale połączysz w sobie akceptację, odpowiedzialność i niezmaganie się, poczujesz swobodny przepływ życia”. 

 

*Cytowane fragmenty pochodzą z pozycji: Siedem duchowych praw sukcesu, Deepaka Chopra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.